DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 23.01.2023 09:28:50 

Výmarský ohař : štěňata

Ohaři
Ohaři
  1. Kontinentální ohaři
  2. Ohaři britských ostrovů
 
    Je to nejpočetnější skupina loveckých psů. Byli známí již před používáním střelných zbraní při lovu. Jsou nejvyšší mezi loveckými psy. Ohaři se mohou používat na všechny běžné práce při lovu: hledání a vystavování zvěře v polích, vyhánění zvěře z houštin a rákosí, při přinášení na suchu i z vody, při práci na barvě a při dávení dravé zvěře. Platí pro ně v plné míře označení všestranný lovecký pes. Tato všestrannost není jen o výcviku, ale je dána především vrozenými vlastnostmi psa

  Patří sem ohaři a setři. Ohaři jsou pracovní psi, vyšlechtění k vystavování drobné zvěře - pes ztuhne, ocas a hlava jsou v jedné rovině, přední končetina je zvednutá. Ohaři jsou dobře ovladatelní, přátelští a neagresivní. Potřebují hodně pohybu.

 
Vystavování:  Vrozená vlastnost pro skupinu psů FCI-skupina 7.- ohaři. Vlastnost díky níž se ohař po navětření  zvěře zastaví, často zaujme elegantní figuru -  přikrčí se, přisedne, nebo zvedne zpravidla přední běh, může i ulehnout. A v této poloze počká nehnutě do příchodu vůdce. Když  zvěř uniká může za ní postupovat a udržet s ní kontakt nosem.

 
Výmarský ohař krátkosrstý
zařazení:
 
Klasifikace FCI:  Skupina 7  Ohaři.

                                      Sekce 1,1 Kontinentální ohaři.

                                                          Typ »braka«.

                                      S pracovní zkouškou.  

 
Použití: všestranný lovecky upotřebitelný pes (ohař).
 
 
 
Lovecká kynologie
 

Pokud si někdo dá práci a podívá se na plemena psů z hlediska pracovního využití zjistí, že velké procento je řazeno mezi plemena lovecká. Řada z nich se stále při výkonu práva myslivosti využívá.

  Využití loveckých psů v České republice má velmi dlouhou tradici a v současné době svá přesně daná pravidla. Zákonem o myslivosti a příslušnými prováděcími vyhláškami je dáno, že při výkonu práva myslivosti mohou být používáni pouze lovecky upotřebitelní psi.

 

Pojmem lovecky upotřebitelný je označován pes, který složil příslušnou zkoušku z výkonu. Zkouška lovecké upotřebitelnosti pak kvalifikuje psa pro práci v poli, v lese, ve vodě, při dosledu zvěře nebo pod zemí. Zkoušky se dělí podle plemen (zkoušky pro ohaře, slídiče, teriéry, jezevčíky, retrievry, honiče a barváře) a dále pak podle typu výkonu (např. norování, barvářské zkoušky, lesní zkoušky, podzimní zkoušky, všestranné zkoušky). Z hlediska chovu psů je jistě zajímavé a důležité v Zákoně o myslivosti zakotvený požadavek, který říká, že zkoušek lovecké upotřebitelnosti se může zúčastnit pouze pes s průkazem původu a to příslušník plemene uznaného FCI !!!!!

Je třeba si uvědomit, že myslivost jako taková není jen o lovu, ale především je to péče o zvěř. A ta se bez dobře připraveného psa dělá velmi těžko.

 

Více informací o myslivosti a lovecké kynologii:  www.cmmj.cz